Durham County Schools A.A. Championships Records

 

Durham County Schools A.A. Championships Records
Junior Girls
Event Time/Distance Name Association Year
100m 12.50 S. Holstrom Easington 1970
D. Kerr Wearside 1991
Rachel Bennett South West Durham 2016
200m 25.50 P. Jones Easington 1978
300m 43.60 Mia Liddell Durham Central 2018
800m 2.15.00 K. Johns Wearside 1994
1500m 4.36.4 Emma Alberts Gateshead 1994
75m Hurdles 11.50 Samantha. Coleby Durham Central 2004
Relay 52.00 Durham Central 2004
High Jump 1.65 Amelia Bateman Gateshead 2015
Long Jump 5.27 C. Gill Derwentside 2006
Shot 11.02 K.Hutton Gateshead 2003
Discus 32.32 A. Maddison Durham Central 2003
Javelin 38.10 S. Metcalfe Durham Central 1974
Pole Vault 2.50 Tegan Hewitt Gateshead 2016
M. Elliott West Wearside 2017
Hammer 25.16 Alisha Lamb Easington 2016
Junior Boys
100m 11.5 A. Todd South West Durham 2003
A. Dalby Gateshead 2003
200m 23.6 P. Goessen South Tyneside 2005
E Crawford South West Durham 2015
300m 38.6 L. Easteugh West Wearside 2017
400m 52.0. C. Glanville West Wearside 2001
800m 2.05.0 M. Crompton South Tyneside 1994
1500m 4.13.5 L. Clark South Tyneside 2010
80m Hurdles 11.7 Aaron Lillistone Gateshead 2018
Relay 48.6 Gateshead 2003
High Jump 1.86 Phil Collins Darlington 2004
Long Jump 6.15 J. Jameson Easington 1973
Triple Jump 12.54 G. Jackson Durham Central 2000
Shot 15.53 G. Hodgson Durham Central 1972
Discus 36.08 A. Rutland Wearside 1990
Javelin 51.58 J. Deacon-Brown South West Durham 1998
Pole Vault 2.92 S. Newstead Derwentside 1971
Hammer 57.28 R. Thompson Wearside 1996
Intermediate Girls
100m 12.50 S.Smith South Tyneside 1970
200m 25.30 A. Piggford Wearside 1978
300m 40.70 N. Pearson Easington 2006
800m 2.12.8 L. Glanville Derwentside 1999
1500m 4.31.6 Kate Avery South West Durham 2008
3000m 10.12.3 B. Taylor Darlington 1990
80m Hurdles 11.80 L. Turner South Tyneside 2013
Philipa Ellis West Wearside 2018
300m Hurdles 44.50 Lorna McMichael Darlington 2004
Relay 50.30 South Tyneside 1992
High Jump 1.68 K. Chaytors Durham Central 1975
Long Jump 5.75 Adele Forrester Wearside 1991
Triple Jump 12.26 Emily Gargan Durham Central 2015
Shot 12.02 J. Potts Easington 1972
Discus 37.94 L. Tucker Gateshead 2002
Javelin 43.18 Gail Hornby South Tyneside 1988
Pole Vault 2.90 Iona Rockett Gateshead 2015
Hammer 35.43 Katy Wilson Gateshead 2004
Intermediate Boys
100m 10.90 M. Davidson West Wearside 2007
200m 22.30 J. Anderson Easington 1991
400m 49.50 Gary Ankers Durham Central 1998
800m 1.55.0  Daniel Joyce Gateshead 2018
1500m 3.58.6 Malcolm Hassan Wearside 1999
3000m 8.30.9 K.Newton Wearside 1979
100m Hurdles 13.70 N. Wood South Tyneside 2010
400m Hurdles 56.40 Lewis Robson West Wearside 2003
Steeple Chase 4.21.5 D. Jameson Wearside 1969
Relay 45.00 Gateshead 1994
High Jump 2.02 Phil Collins Darlington 2006
Long Jump 6.73 P. Allen West Wearside 2005
Triple Jump 14.40 G. Jackson Durham Central 2002
Shot 14.94 G. Hodgson Durham Central 1973
Discus 46.50 N Anderson Gateshead 1972
Javelin 59.92 J. Deacon-Brown South West Durham 2000
Pole Vault 4.34 M. Christie Wearside 2000
Hammer 66.50 R. Thompson Wearside 1998

 

Senior Girls
100m 12.10 D. Taylor Derwentside 1980
200m 24.80 Vikki Barr Gateshead 1999
400m 57.20 A. Naughter Wearside 1999
800m 2.16.6 C. Price Easington 2012
1500m 4.30.4 K. Avery Darlington 2010
3000m 10.21.8 S. Rutherford Darlington 1998
100m Hurdles 15.00 S. Todd South Tyneside 1998
15.00 A. Smith Wearside 2013
400m Hurdles 64.30 Lorna. McMichael West Wearside 2007
Relay 50.30
High Jump 1.72 Amelia Bateman Gateshead 2018
Long Jump 5.85 A. Logan Derwentside 1993
Triple Jump 12.13 Emily. Gargan Durham Central 2016
Shot 11.75 K. Bulmer Wearside 2011
Discus 36.13 E. Dwan Gateshead 2001
Javelin 30.56 J. Pattison Derwentside 1983
Pole Vault 3.00 K. McGurk Gateshead 2013
Hammer 43.14 Katy. Wilson Gateshead 2007
Senior Boys
100m 11.00 N. Armstrong Durham Central 1983
11.00 Ben Todd Durham Central 2015
200m 21.90 N. Armstrong Durham Central 1984
400m 50.10 A. Rose Wearside 1994
800m 1.54.2 K. Ducker Durham Central 1989
1500m 3.42.8 Steve Cram South Tyneside 1978
3000m 8.41.9 C. Parr South Tyneside 2003
110m Hurdles 15.70 D. Robertson Derwentside 2003
400m Hurdles 55.10 L. Wiscombe South Tyneside 1998
Steeple Chase 6.02.1 S. Hall Gateshead 1969
Relay
High Jump 2.04 Rory Holden South West Durham 2016
Long Jump 6.67 Rory Holden South West Durham 2016
Triple Jump 14.62 G. Jackson Durham Central 2004
Shot 14.89 C. Sturrock West Wearside 2003
Discus 41.72 A. Rutland West Wearside 1994
Javelin 53.53 James Deacon-Brown South West Durham 2001
Pole Vault 4.20 Chris Boundy Gateshead 1999
Hammer 55.85 Graham Level Gateshead 2007